Feeria barw –› Gama harmonijna

Harmonia kolorów jest bardzo przyjemna w odbiorze: łagodzi i wysubtelnia rysy.

Harmonię tworzą zestawienia barw leżących blisko siebie na kole. Mają podobne nasycenie koloru i taką samą temperaturę. Im bliżej siebie leżą kolory tym większą tworzą harmonię w ubiorze.

Pastele (kolory jasne, rozbielone) tworzą harmonię niezależnie od tego jak daleko od siebie leżą na kole, np.: w czystych odcieniach róż i zieleń silnie ze sobą kontrastują, jednak ich rozbielone kolory tworzą harmonię.

Kolory zabrudzone (z dodatkiem szarości) tworzą harmonię niezależnie od tego jak daleko od siebie leżą na kole, np.: w czystych odcieniach róż i zieleń silnie ze sobą kontrastują, jednak przełamane szarością tworzą harmonię, kompozycję bardzo elegancką.

Kolory achromatyczne (biel i czerń) - neutralne. W zestawieniach harmonijnych uspokajają kompozycję, np.: biele tworzą subtelne harmonie z pastelowymi odcieniami; czernie tworzą harmonię z kolorami zabrudzonymi, ciemnymi, takimi jak brązy, granaty, szarości.

 

Warto zajrzeć:

Feeria barw:

Czy wiesz, że...
jeśli przeanalizujesz dokładnie zawartość swojej szafy, uzyskasz dwa razy lepszy efekt niż wtedy, gdy spędzisz cały dzień na zakupach.

 

Valid CSS!Valid XHTML 1.0!--- Małgorzata Ziewiecka ---