Feeria barw –› Gama skontrastowana

Kontrast dynamizuje zestawienia, przyciąga uwagę.

Kontrast koloru - jest najsilniejszym z kontrastów. Wszystkie odcienie budujące kompozycję są intensywne, żywe, nasycone. Im odległość nasyconych barw na kole jest większa, tym kontrast jest intensywniejszy, np.: bardzo ciekawy kontrast tworzą odcienie ciepłe i zimne.

Kontrast waloru - jeżeli jakiś odcień w kompozycji jest rozbielony, to jest on jednocześnie walorowo słabszy, czyli jaśniejszy, o mniej intensywnym natężeniu, np.: ciekawe kontrasty tworzą zestawienia odcieni o różnych walorach - jasne, rozbielone kolory z barwami ciemniejszymi, nasyconymi kolorami.

Kontrast czystości barwy - jeżeli do jakiegoś koloru dodamy czerń lub szarość zmniejszymy wyrazistość barwy. Spowodujemy jej zabrudzenie, wyciemnienie, np.: ciekawe kontrasty tworzą mocno zabrudzone, złamane odcienie zestawione z kolorami czystymi, intensywnymi.

Kolory achromatyczne (biel i czerń) w zestawieniach kontrastowych podbijają barwy, np.: biele można wykorzystywać przy kontrastach walorowych, poszczególne odcienie na tle bieli wydają się nasycone, intensywne, ciemne; czernie tworzą bardzo ciekawe kontrasty z barwami tęczowymi o mocnym nasyceniu, np.: czerwony i czarny.

 

Warto zajrzeć:

Feeria barw:

Czy wiesz, że...
paniom o urodzie zimy z pełnym kontrastów kolorytem nie pasują kolory ziemi. Czyste i świetliste barwy ułożone w gamie skontrastowanej podkreślają szczególnie korzystnie chłodny odcień cery.

 

Valid CSS!Valid XHTML 1.0!--- Małgorzata Ziewiecka ---